klikněte prosím
Dračí vajíčka: Adopt one today!Adopt one today!Adopt one today!
Dračí mláďata: ---
Mláďata dospívající/k freeznutí: ---
Jiná vajíčka a mláďata: Avadopts CreaturesAvadopts CreaturesAvadopts CreaturesAvadopts CreaturesAvadopts CreaturesAvadopts Creatures

díky


Antalia a ledové prokletí 2. díl

21. května 2010 v 22:10 | Feya |  Antalia a ledové prokletí
Mno...tak jsem to ve středu nestihla. :D Tak teda až dneska.

Antalia se plížila lesem a dávala si velký pozor, aby jí nikdo nezahlédl. Konečně došla k fialovému houští označujícímu hranice středu lesa. Tam se zastavila.

Antalia: Tady by měla Raëla bydlet...no, alespoň se to tak říká v našich legendách. A k Posvátnému chrámu, který by tam měl být, se taky už dlouho nikdo neodvážil. Asi bych tam neměla chodit...a co Silver, toho bych nerada sama potkala...

Antalia nervózně přešlapovala před houštím. Náhle se za ní ozval šelest. Otočila se a hrůzou ztuhla na místě. Za ní stál hnusný chlupatý pavouk, ještě větší než ona a natahoval po ní nohy. Antalia byla tak překvapená a měla takový strach, že ani nemohla vykřiknout. Pavouk po ní stříknul pavučinu, ze které se nemohla dostat. Zpoza fialového houští se ozval řev. Pavouk popadl svázanou Antaliu a vlekl jí rychle pryč. Po cestě jim lesní zvřata uskakovala z cesty, všechna se pavouka bála. Pavouk i s Antaliou vyběhl z lesa.

Antalia: Ty pavouku jeden hnusnej! Hned mě pusť!
Pavouk: Já poslouchám jenom svojí paní, dráčku!
Antalia: A kdo je vůbec tvoje paní? To musí bejt ale odporná příšera!

Pavouk paraštil s Antaliou o zem, ale nezastavil se a běžel dál.

Pavouk: Neurážej moji paní! Moje paní je Arachne!!!
Antalia: Pomóóóc!!! Unesli mě! Já nechci k Arachnééééééééé!

Náhle na ně padl stín. Nad nimi se vznášel obří stříbrný drak. Bleskově se snesl a jedním úderem pavouka porazil na zem. Pavouk pustil Antaliu a té se povedlo vysoukat jednu nohu z pavučiny. Drak pavouka chvíli zkoušel roztrhat drápy a nakonec zaklonil hlavu a zali pavouka proudem bílého ohně. Bylo po pavoukovi. Drak pomalu přešel k Antalie a ta si teprve teď všimla znaku na jeho boku. Drak vzal Antaliu a letěl s ní k lesu.

Antalia: Ty jsi.....Silver...

Konec 2. dílu

tohle je Silver, drak Raëly:
silver1
kdo je Raëla se dozvíte příště
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lacrima Horse Lacrima Horse | Web | 23. května 2010 v 18:19 | Reagovat

má pěkný rohy.. :-D

2 Norerian Norerian | 26. května 2010 v 15:07 | Reagovat

hezů :)

3 Safira Safira | Web | 26. května 2010 v 21:02 | Reagovat

jj jsem rada ze na muj blog chodis...ale asi tu kategorii SB rusim...pro me je to na nic...jenom to pitomi obihani je ztrata casu a navic hodne lidi stejne nic nedavaji na blog kvuli nejakymu duvodu...uz budu mit asi jenom oblibene stranky a spratelovat se tedy nemusime a nemusime delat diplomy atd...vis co myslim

4 **Ennie** **Ennie** | E-mail | Web | 22. června 2010 v 17:16 | Reagovat

to je hezký

5 Albertsef Albertsef | E-mail | Web | 2. června 2018 v 1:30 | Reagovat

The prostate gland is a vital part of a male's reproductive :. It secretes fluids that help the transportation and activation of sperm. The prostate is situated just while watching rectum, below the bladder and surrounding the urethra. When there is prostate problem, it is almost always really really irritating and inconvenient for that patient as his urinary product is directly affected.

The common prostate health problems are prostate infection, enlarged prostate and prostate cancer.

Prostate infection, also referred to as prostatitis, is among the most common prostate-related condition in men younger than 55 years of age. Infections with the prostate related are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis will be the least common of all kinds of prostate infection. It is caused by bacteria located in the large intestines or urinary tract. Patients may feel fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by utilizing antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to relieve the swelling.

Chronic bacterial prostatitis can be a condition associated with a particular defect in the gland as well as the persistence presence of bacteria within the urinary tract. It can be due to trauma to the urinary tract or by infections received from the rest of the body. A patient may go through testicular pain, small of the back pains and urination problems. Although it is uncommon, it may be treated by removal with the prostate defect then making use antibiotics and NSAIDs to help remedy the inflammation.

Non-bacterial prostatitis is the reason approximately 90% coming from all prostatitis cases; however, researchers have not to create the causes of these conditions. Some researchers believe chronic non-bacterial prostatitis occur because of unknown infectious agents while other feel that intensive exercise and high lifting may cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an effective diet is important. These are some of the things you can do to keep your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is critical for our health and wellbeing and it'll also maintain your urinary track clean.

2. Some studies claim that several ejaculations each week will assist to prevent cancer of the prostate.

3. Eat pork in moderation. It has been shown that consuming more than four meals of beef weekly will increase the risk of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a suitable diet with cereals, vegetable and fruits to make sure sufficient intake of nutrients needed for prostate health.

The most crucial measure to take to make sure a healthy prostate is usually to go for regular prostate health screening. If you are forty yrs . old and above, you need to select prostate examination one or more times annually.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama